všechny články

Jak na kompletní rekonstrukci bytu

15 minut

Kompletní rekonstrukce bytu znamená žít konečně podle svých představ. Bez správného přístupu se z ní však lehce může stát i hotová noční můra. Nenechte proto nic náhodě a připravte se podle našich užitečných tipů.


Zrekonstruovaný byt je splněným snem mnohých z nás. Jeho nový a modernější vzhled vás odmění za měsíce či roky šetření a někdy i vykoupí z nepříznivé bytové situace. Ale může být také pořádným oříškem. Obzvláště pokud je to vaše “poprvé”. Abyste se zbytečně neokrádali o čas a peníze, ze všeho nejdříve usilovně plánujte. Ceny, čas, logistiku i návaznosti.


Rekonstrukce snů vyžaduje plánování

 

Ještě než se pustíte do rekonstrukce, představte si, jak bude váš byt vypadat. Inspirujte se nápady na internetu a přemýšlejte nad tím, co vám vyhovuje. Nejde přitom ani tak o typ lustru nebo barvu podlah jako spíše o rozmístění pokojů, návrh koupelny nebo umístění vypínačů a elektrických přípojek.


Při navrhování nezapomínejte:


 • Připravit dostatek úložných prostor - hodí se každému a za každých okolností. 

 • Zohlednit velikosti bytu - méně je někdy více. Nesnažte se vměstnat do bytu příliš trendových prvků. Vsaďte raději na jednoduchost a pohodlí

 • Promyslet si rozmístění pokojů a bytových zón.


rekonstrukce bytuPokud nepracujete s architektem, sami si vše nakreslete nebo namodelujte elektronicky. Pomohou vám například programy SketchUp, EasyHome a mnoho jiných. Nezapomínejte přitom na využívání bytu i v horizontu dalších deseti let. Pokud víte, že byt budete prodávat, stavte raději na univerzálnější provedení, které bude pravděpodobněji vyhovovat i dalším majitelům. Myslete na dostatek úložných prostor.   


Kolik stojí rekonstrukce bytu


Kompletní rekonstrukce bytu vás může vyjít na 400 tisíc, ale vyšplhat se může až na dvojnásobek. Vše záleží od materiálu, zařízení a způsobu práce. 

 

Žádná rekonstrukce se však neobejde bez finančního plánování. Správná očekávání vám dovolí hladce dokončit rekonstrukci bez zádrhelů a nemuset ani po ní několik měsíců strádat. Ze všeho nejdříve si zjistěte:


Kolik zaplatíte za materiál


Při kalkulaci ceny za koupelnové obložení se však neuspokojte pouze s cenou kachliček v obchodě vynásobené metry čtverečními. Připočítejte také ceny lepidel, ozdobných lišt, spárovací materiál a podobně. To samé vás čeká u podlah nebo nátěrů a dalších položek. Při naceňování dveří nezapomeňte připočíst také kování a bezpečnostní zámky.  


Kolik zaplatíte za práci


Pokud budete rekonstruovat svépomocí, bude tento úkol jednodušší. Najímáte-li však stavební firmu, kalkulaci si dobře projděte a zjistěte, na čem jste. Orientační cenu práce si předem také vyžádejte od řemeslníků na volné noze.  

kalkulace ceny rekonstrukce bytu


Nábytek a doplňky  


Zařizování nového domova může být tou nejdražší položkou celé rekonstrukce. Buďte realističtí a nezapomínejte ani na nové vypínače, osvětlení a jiné drobnosti. 


Ve výsledku připočtěte k vašemu rozpočtu ještě 10 až 15 % navíc v případě jakýchkoliv ztrát či alternativního materiálu a práce navíc. Je lepší, pokud se na tuto možnost připravíte a podaří-li se vám rezervu ušetřit, můžete si dopřát třeba jeden luxusnější kus nábytku.  


Jak dlouho trvá rekonstrukce bytu


V průměru zabere kompletní rekonstrukce bytu 1 až 2 měsíce. Vše však záleží na velikosti bytu a rozsahu prací. Pokud vše děláte svépomocí, zabere třeba i půl roku, některé stavební firmy jsou s bytem hotové i do 14 dnů. 


Pro kompletní rekonstrukci bytu si vyberte tu správnou dobu. Může se stát, že v zimě budou mít stavební firmy či řemeslníci více času a budou ochotni pracovat i za menší obnosy. V létě zase stavba postupuje rychleji díky rychlejšímu schnutí nátěrů, lepidel a podobně. Zvažte také své časové možnosti. Přestavbu byste neměli plánovat na měsíce prázdnin ani na dobu, která je pro vás v práci nejnáročnější. Zařiďte vše tak, abyste rekonstrukci mohli věnovat maximální časové možnosti a nestálo to celou rodinu zdravé nervy.  


Na co si dát pozor: Při načasování si zjistěte dodací lhůty materiálů. Výroba dveří může trvat i deset týdnů, na vaše vysněné kachle do koupelny si klidně počkáte i tři týdny. Může se stát, že dělníci budou čekat na osazení vašich bambusových umyvadel, které ale právě nebudou na skladě. Uspokojíte se s jiným modelem nebo budete riskovat zastavení prací a možnost, že pak už řemeslníci nebudou mít na vaši rekonstrukci čas? Projděte si tedy kamenné prodejny a e-shopy a ptejte se na dodací lhůty. Počítejte také s časem navíc na výrobu nového vestavěného nábytku či kuchyně na míru.  


Vlastnoruční rekonstrukce, řemeslníci nebo firma?


Toto rozhodnutí bude úzce spjato s vaším rozpočtem. Pokud nemusíte s financemi příliš šetřit, spolehněte se vždy na práci odborníků. Někdy totiž nad jednotlivými úkoly, jejich nastudováním a bohužel i následnými opravami strávíme tolik času, že se jednoduše neoplatí na ně mrhat vlastní energii. 


Co zvládnete i sami: přípravné a někdy také bourací práce, jednodušší malování, zakládání lišt, montáž svítidel a jednodušších garnýží, uklízecí práce, finální úpravy.   


Party řemeslníků jsou u nás velmi častou volbou, ale nezapomínejte na to, že jejich práce na sebe musí přesně navazovat. A to se někdy odhaduje velmi těžko. Stavební firma na druhou stranu všechny procesy efektivně sladí a ušetří vám tak mnoho času. Navíc máte jistotu, že v případě reklamace se skupiny dělníků na sebe nebudou pouze vymlouvat a vždy najdete odpovědnou osobu, která musí své pochybení napravit.      


rekonstrukce rodinného domu


Stavební povolení nebo oznámení o drobné stavbě?


Ještě než se pustíte do jakýchkoliv prací, dejte si do pořádku dokumenty. Pokud budete při rekonstrukci zasahovat i do nosných konstrukcí, rozvodů vody, elektřiny, plynu nebo topení či budovat přístavbu nebo nadstavbu, vyřiďte si stavební povolení. Ohlášení drobné stavby je nutno podat v případě, že do nosných konstrukcí nezasáhnete a neohrozíte ani žádná práva dalších obyvatel. Příkladem třeba může být bourání nenosné příčky a naopak výstavba jiné stěny a tak podobně.


Všechny změny příček byste měli také probrat se statikem budovy, který vám vystaví statický posudek. Ten pak doložíte k oznámení nebo stavebnímu povolení. Náročnější kompletní rekonstrukce si někdy vyžaduje i spolupráci s architektem. Díky jeho přesným měřením a návrhům získáte přehled o budoucím vzhledu ale také podrobné výkresy, které mohou používat k práci řemeslníci nebo vy samotní.


Jak na sebe navazují práce při rekonstrukci bytu


Vše je rozplánováno a zařízeno, máte zamluvenou firmu nebo řemeslníky. Je na čase pustit se do práce. 


Jak bude posloupnost prací vypadat?

 • Bourací práce,

 • čisticí práce a přípravné práce pro stavbu, 

 • výměna oken, 

 • plyn,

 • vytápění, 

 • elektroinstalace, 

 • vodoinstalace, 

 • zednické a obkladačské práce, 

 • malířské práce, 

 • elektromontážní práce (vypínače, zásuvky, svítidla), 

 • podlahy, 

 • zárubně, dveře,

 • nábytek.


Proč je správný nábytek tak důležitý?


Doplňování nábytku patří mezi poslední, ale neméně důležité práce. Právě naopak. Na konci bude váš interiér doplňovat nejvýrazněji. Jeho efektivnost ovlivní také velikost úložných prostor a dojem, který váš byt na první pohled zanechá. Budujete-li domov pro rodinu na delší čas, zvolte kvalitní materiály a kousky, které 100% naplní vaše potřeby. Dobře rozvržená vestavěná skříň totiž často poslouží lépe než kterákoliv šatna, kvalitní postele navržené přesně pro vás zaručí pohodový spánek po dlouhá léta a šikovná kuchyň na míru může ušetřit hodně času, peněz i starostí. Zbytečně tedy nešetřete a raději se spolehněte na kvalitu než na nízké ceny.     


Napište nám, jak si představujete svůj originální interiér a my vám ho pomůžeme dotvořit originálním vestavěným nábytkem přizpůsobeným vašim požadavkům či kuchyní na míru.  Dejte nám svůj telefon a my Vám pomůžeme na Vaší cestě k vysněnému bydlení